Uzm. Psk. Saliha Büşra Selman Adıyaman, 25 Ekim’de PsiClub’taydı!

Boston Üniversitesi’nde Psikoloji ve Beyin Bilimleri yüksek lisans derecesi bulunan, şu anda Wisconsin-Madison Üniversitesi “İnsan Gelişimi ve Aile Çalışmaları” doktora programına devam eden Saliha Büşra Selman Adıyaman, 25 Ekim Pazartesi akşamı PsiClub’taydı!

Öncelikle farklı alanların yüksek lisansı ve doktorasının farklı anlamlara geldiğinden söz eden ve yüksek lisansın sahada çalışmak için ideal, doktoranın ise daha spesifik ve sorular üzerine ilerleyerek cevapları arayan bir alan olduğuna değinen Saliha Büşra Salman Adıyaman, ardından lisans döneminden doktora sürecine kadar olan tecrübesini samimiyetle özetleyerek yolun başında olan hiç kimsenin hiçbir şey bilmediğini söyleyerek merak duygusuyla bol bol okuyup ortaya bir çaba koyarak yola çıkmanın önemli olduğunu vurguladı.

Anlattıklarıyla dünyaya gelişimizi anlamlandırma ve hayat amacımızı bulma yönünde bize ilham kaynağı olan Saliha Büşra Salman Adıyaman, “Bazen elinizden geleni yapsanız da olmayacak, bazen bırakma noktasına geleceksiniz ama devam edeceksiniz ve yine olmayacak. O zaman da başka yollar arayacaksınız.” diyerek her yolun yokuşlu olduğuna ve bir sonuç elde etmekten ziyade çaba göstermenin önemine, varmaktan ziyade yolda olmanın güzelliğine değindi.

İşte, bu enfes söyleşiden yakaladığımız bazı cümleler:

Klinik psikoloji alanında doktora yapmak yeni tedavi yolları geliştirmek demek, o konuyla alakalı yapılmamış şeyler keşfetmek demek. Kafanızda yeni sorular varsa ve çalışılmamış alanlara, girilmemiş sokaklara girmek istiyorsanız bolca okuma yaparak başlayabilirsiniz.

Derste gördüğünüz şeylere ders materyali olarak yaklaşmaktansa yeni yeni öğrenen ufak bir çocuk gibi “ya bu ne, ne anlatıyorlar, neden bunu anlatıyorlar?” vb. basit sorularla, bunların gerçek hayattaki karşılığının ne olduğuna dair gerçek bir merak duymanız çok önemli. O merakın üstünün tozunu alabilirseniz bu hayatta ne yapmanız gerektiğini sorgulayabilirsiniz ve böylelikle yapmak istediğiniz şeye karar verebilirsiniz.

Merak duyduğunuz alanlara dair kafanızda oluşan soru işaretlerinden hangisi “Bu konuda ben ne yapmalıyım?” dedirtebiliyor? Onun peşinden gidin.

Zafiyetlerinizi bilerek oraya yönelin, kendinizin buglarını keşfedin ve eksikliklerinizi bilerek onları gidermek üzere çabalayın.

Bu dünyaya boşuna gelmedik. Bu bölümü boşuna seçmedik. Gerçek bir derdin, gerçek bir merakın peşine düşün. Şu ana dek bulamamış olsanız bile ne zaman ve nereden başlarsanız başlayın geç değil, peşini bırakmayın.

Sizin kendiniz için bir soruya vermediğiniz emeği, başkasından beklemek adil olmuyor. Bu sebeple cevabının peşine düşmeden önce sorduğunuz sorulara emek verin.

Gerçek deneyim başka alanlarla desteklendiği sürece her zaman teorik deneyimden daha üstte kalıyor. Gerçek deneyim kazanmaya çalışın.

Herkesin kendi sırt çantasında getirdiği farklılıklar var ve bunlar çok güzel. Aynı konuyu çalışsak bile aynı şeyleri yapmayabiliriz. O yüzden ilgilendiğiniz alanda çalışan insanlar bulup onlardan öğrendiklerinizi kendinize yontabilirsiniz.

Kendisine Psikoloji & PDR öğrencilerine tavsiyelerini sorduk ve şu şekilde yanıtlar aldık:

Yapılacak dünya kadar iş ve alan var. Kendi içinizde sizi heyecanlandıracak, ertesi gün aynı konuda yeni şeyler öğrenme isteğinizi perçinleyecek o şeyi bulmak için çabalayın. Bu çaba da okumak ve deneyimlemekten geçiyor.

Okuyun. Kitap, makale… farklı alanlarda ilginizi çeken şeyleri okuyun. Okuduğunuz her şey size katkı sağlayacaktır.

Deneyimlemeden önce karar vermeye çalışmayın. “Ne üzerine çalışayım?” diye düşünmek yerine gidip bir yerden başlayın.

Bir şeye karar vermeden önceki o düşünsel zorluğu yaşamak yerine bir yerden başlayıp o konuya dair çabanızı ortaya koyarak yola girin ve bir şeyleri ancak o şekilde bulabileceğinizi bilerek devam edin.

Gözlem yapın. Etrafınızdaki insanların ne yaptıklarına, ne söylediklerine bakın. Alana dair bir yerde hiçbir şey yapmasanız bile sadece bulunun.

Davetimizi kırmayarak bizlere enfes bir akşam yaşatan biricik konuğumuz Saliha Büşra Salman Adıyaman’a ve vakit ayırarak etkinlikte bizlerle olan tüm katılımcılarımıza çok teşekkür ediyor, sonraki etkinliklerimizde tekrar buluşmayı diliyoruz.

Yaklaşan etkinliklerimiz için psiclub.net ‘i takip edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz!