Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Steven Hayes & Fatih Yavuz – “Psychological Flexibility”

13 Aralık 2021 @ 20:00 - 21:30

STEVEN C. HAYES KİMDİR?

Steven C. Hayes, Nevada Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Davranış Analizi programında Profesördür.

Hayes, 47 kitap ve yaklaşık 650 bilimsel makalenin yazarıdır ve çalışmalarında insan dilinin ve bilişinin doğasının incelemeye ve bunun insan ıstırabını anlamak ve hafifletmek için uygulanmasına odaklanmıştır. Steven Hayes, İlişkisel Çerçeve Teorisi’nin geliştiricisi ve aynı zamanda farkındalık, kabullenme ve değerlere dayalı yöntemleri kullanan, kanıta dayalı popüler bir psikoterapi biçimi olan Kabul ve Kararlılık Terapisi’nin (ACT) de kurucularındandır.

İlk kitabı olan  Get Out of Your Mind and Into Your Life (Spencer Smith ile birlikte yazılmıştır) adlı eseri bir süre Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan 1 numaralı kendi kendine yardım kitabı olarak yer almıştır. 

Dr. Hayes, APA’nın 25. Bölümü, Amerikan Uygulamalı ve Önleyici Psikoloji Derneği, Davranışsal ve Bilişsel Terapiler Derneği ve Bağlamsal Davranış Bilimi Derneği’nin Başkanıdır. Psikolojik Bilimler Derneği’nin ilk Sekreter-Saymanı olarak görev yapmıştır.  Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde Ulusal Uyuşturucu Suistimali Danışma Konseyi’nde 5 yıl görev yapmıştır.  

Steven Hayes, Bilimsel Bilgi Enstitüsü tarafından dünyadaki 30. “en etkili” psikolog olarak listelenmiştir.

 

FATİH YAVUZ KİMDİR?

2002 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatri uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. 2013 yılında psikiyatri başasistanı, 2018 yılında ise psikayatri doçenti olmuştur. 

 Fakülte yıllarından itibaren klinik psikoloji ve psikiyatrinin kuramsal yönüyle yakından ilgilenmiştir. Psikiyatri eğitiminin ilk yıllarında Bilişsel-Davranışçı Psikoterapi yaklaşımları üzerine çalışmıştır. 2011 yılında Academy of Cognitive Therapy (ABD) tarafından Bilişsel Terapist olarak, 2017 yılında EABCT tarafından Bilişsel-Davranışçı Terapist olarak sertifiye edilmiştir. 

Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği (2010) kurucu üyesi, Bakırköy Araştırma ve İleri Eğitim Merkezi Bilişsel-Davranışçı Terapiler çalışma grubu (BARİLEM-BDT) (2012) kurucu koordinatörüdür. Dr.Yavuz; merkezi ABD’de bulunan ve ACT yaklaşımını temsil eden Bağlamsal Davranış Bilimleri Derneği Türkiye Temsilciliğinin (2013) kurucu başkanı ve Bağlamsal Bilimler ve Psikoterapiler Derneği’nin (2016) kurucu başkanıdır. 2015 yılından itibaren Litera Yayıncılık psikoloji kitapları editörlüğünü yürütmektedir.

İstanbul Medipol Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyeliğine devam etmektedir. Psikiyatri, psikopatoloji, biliş-dil-davranış ilişkileri ve davranış bilimi üzerine araştırmalar ve yayınlar yapmakta, ACT yaklaşımıyla terapistlik, eğitimcilik ve süpervizörlük faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Detaylar

Tarih:
13 Aralık 2021
Saat:
20:00 - 21:30

Organizatör

PsiClub
E-posta:
psiclubnet@gmail.com
View Organizatör Website

Mekan

Zoom
View Mekan Website