Dr. Özge Kantaş “Linç Kültürü” Konu Başlığıyla 19 Kasım’da PsiClub’taydı!

St. John Fisher Colloge’da Yardımcı Doçent Sosyal Psikolog ve Psikodramatist Dr. Özge Kantaş, “Linç Kültürü” konu başlığıyla 19 Kasım’da PsiClub’ta bizlerle buluştu ve hepimize eşsiz dakikalar yaşattı.

Söyleşimize, dinleyicilerin gözünden linç etmenin ne demek olduğunu öğrenerek başlayan hocamız, linç kavramını açıklarken tarihsel sürecinden başlayarak geniş bir pencereden ele aldı.

İşte, Dr. Özge Kantaş’ın kıymetli söyleşisinden yakaladığımız satırlar:

“Linç, üç ya da daha fazla kişinin bir araya gelerek kendilerince adalet sağlayabilmesi için başkalarını öldürmesidir. Linç kavramı, Amerika kökenli bir kavramdır. Linç kavramının yasal tanımı 1920 yılında verilmiştir. Bu tanım ile federal suçların önüne geçilmeye çalışılmıştır. “

“Linç kavramı, Virginia’da bulunan Lynchburg şehrini kuran kişinin kardeşinin adından gelmektedir.”

Dr. Kantaş, tarihsel süreçlere bakıldığında linç etmenin ırkçı bir tavır aldığına ve siyahi insanların hiçbir gerekçeye dayanmadan yargılamanın nedenini siyah ırkı kötü ırk olarak adlandırıldıklarına değindi.

“Linç etmede asıl sorun mutlak ötekileştirmektir. Mutlak ötekileştirmede ana yaklaşım biz ve onlar algısının oluşmasıdır.”

“Zıtlıkların bir arada kullanılmasından oluşur.”

“Öteki olmadan ben nasıl olacağım? Kendimin korunaklı olması için ötekinin yok olmasını istiyorsam o ötekini linçlemeyi tercih ederim.”

“Linç edilen her zaman haksız değildir.”

“Aslında sorun kendimizden güçsüz gördüğümüzü, kendimizden savunmasız gördüğümüzü, kendimize sorun gördüğümüzü yok etmeye çalışmamız. Bunun bazen meydanlarda bazen sosyal medyada yapıyoruz. Yok etmek istediğimiz şey ise o kişinin sosyal statüsü.”

“Linç etmek, ilk zamanlar ırksal bir ayrımcılık iken şu an bizler ve onlar arasındaki ayrımının kullanılmasıdır.”

“Linç etmede bağlam, anonimlik ve grup olarak hareket etmek önemlidir.”

“Toplum çılgın bir insandır.”

“Linç etme/linç ettirme en ilkel öfkemizin yönelimi ile ortaya çıkar.”

“Linç etmenin motivasyonu engellenmişlik, temas eksikliği ve iletişim eksikliğidir.”

“İnsanın linç etme ihtiyacı, sosyal diyalog kurabildiğinde, meleğin de şeytanın da, iyinin de kötünün de hem kendinde hem onlarda olduğunu anladığında ortadan kalkar.”
İlerleyen dakikalarda sosyal medyada Ömer isimli bir kullanıcı ile yaşadığı olayı anlatan hocamız ömerlenmek kavramının nasıl oluştuğunu aktardı.

Hocamızın PDR ve Psikoloji öğrencilerine önerileri :

-Mesleki olarak gelişmek için kendiniz gibi düşünmeyen insanlar ile çalışın. Size kutunun dışından bakmayı öğretir.
-Size uzak alanda olan insanlar ile bir araya gelmenizi öneririm. Onlarla temas etmenin sonucunda ortaya çok farklı şeyler çıkartabilirsiniz.

Yaklaşan etkinliklerimiz için psiclub.net ‘i takip edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz!