Dr. Merve Armağan, 22 Ekim’de PsiClub’taydı! 

 

Birleşmiş Milletler (UNRWA) çatısı altında araştırmacı olarak bulunan, Türkiye’de kurduğu kadın örgütü ile MÜSİAD’ın “2014’ün Genç Sosyal Girişimcisi” ödülünü kazanan ve Türkiye’deki Suriyeli mülteciler üzerine çalışmalar yürüten Dr. Merve Armağan, lisansüstü eğitim ve yurtdışı eğitim sürecini anlatmak için 22 Ekim’de PsiClub’taydı! 

Etkinliğimize, Dr. Armağan’ın üniversite tercih süreci ile başladık. Armağan, tercih sürecinde kendisinin uluslararası bir eğitim sürecinde olmak istediğinin farkında olduğuna değindi. Üniversite hayatında ise birinci sınıfta psikolojiden ziyade diğer branşlardan dersler aldığını ve bu derslerin gelişimine önemli katkıları olduğunu dile getirdi. 

Üniversite birinci sınıfın yaz döneminde California Üniversitesi’nde iki adet ders alan hocamız, yurtdışında eğitim alma sürecine bu okulun duvarlarındaki ilanlar sayesinde başladığını ifade etti. Okulda görmüş olduğu posterler sayesinde yurtdışındaki üniversitelere yüzden fazla mail attığını dile getiren Armağan, bu mailler doğrultusunda iki okuldan kabul almıştır. Bu doğrultuda Hollanda’da Utrecht Üniversitesi’nde göç alanında çalışmalarda görev almıştır. 

Vize alma sürecinden bahseden Armağan, lisansta yurtdışında staj yapmanın en önemli yanının network kurmak olduğuna değindi. Bu süreçte insanın şansını denemekten korkmaması gerektiğine de vurguda bulundu. Lisans eğitimi bittikten sonra network kurduğu bir hocanın yanında staj yapma imkanı elde eden hocamız staj sürecinde bütünleşik doktora sürecine hazırlanmıştır. Bütünleşik doktora sürecinde hem yüksek lisans hem doktora eğitimini bir arada yürütmenin zorlayıcı olduğuna değinen Armağan, bu süreçte mülteciler ile ilgili saha deneyimleri elde ettiğine değindi. Ayrıca bu süreçte psikolojik destek almayı ihmal etmediğini ifade etti.

Doktora süreci pandemiye denk geldiği için veri toplama sürecinde zorluklar yaşadığına değinen Armağan, pandemi için verilen 3 haftalık tatilde Türkiye’ye geri döndüğüne değindi. Veri toplama sürecinde sosyal medya aracılığı ile yeterli veriye ulaştığını dile getirdi. Pandemi sürecini verimli geçiren Merve Armağan, bu süreçte doktora tezini tamamlamıştır.

Armağan, Mülteciler ile çalışmayı, yurtdışında yaşamış olduğu deneyimler doğrultusunda Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin yaşadıkları zorlukları incelemek için tercih ettiğini dile getirdi. 

Akademik danışmanlık da veren Merve Armağan, yurtdışında staj yapmak için mailleştiği süreçte öğrencilerin özgüvenli olmaları gerektiğini ve kabul alamama durumunda bu durumu şahsi algılamamak gerektiğini dile getirdi. Bu süreçte atılan maillerin yazılan niyet mektuplarının karşı tarafa bizi tanıtacak tek unsur olmasından dolayı maillerin içeriğinin oldukça önemli olduğuna değindi. 

Hocamız, yurtdışı için gerekli dil sınavlarından GRE için kelime ezberlemenin oldukça faydalı olduğunu dile getirdi. 

Hocamızın PDR ve Psikoloji öğrencilerine tavsiyeleri: 

  • Çok farklı alanlar ile ilgilenin. Psikoloji ile ilgili olmasına gerek yok. Beğenmediğiniz yerlere bağlı değilsiniz. Beğenmediğinizde orayı bırakabilirsiniz. 
  • Neyi istemediğinizi bilmek için de deneyimler elde etmek gerekir. Hesap yapmadan bir şeyler kazanmak için bir yere girin. 
  • İngilizce’nizi geliştirin. 

Yaklaşan etkinliklerimiz için psiclub.net ‘i takip edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz!