Biz Kimiz?

PsiClub’ın kuruluşu olan 18 Ağustos 2020 tarihinden yaklaşık 1 yıl önce ruh sağlığı alanında eğitim alırken alandaki öğrenciler için kapsamlı bir psikoloji kulübü arayışında olan 10 heyecanlı, dinamik ve hevesli gencin yolları gönüllülük esasıyla yardım için katılım sağladıkları Türkiye Psikoterapi Zirvesi’nde kesişti ve muhabbetleri epey ilerledi.

Hayallerinin kesişimi ve hedeflerinin ortaklığı yüreklerindeki “bir şeyler yapma arzusu” ile birleşince “Türkiye’nin En Kapsamlı Psikoloji Kulübü” sloganıyla ruh sağlığı alanındaki tüm öğrencileri kucaklayan ve onların farklı alanlarda gelişimine yardımcı olurken network oluşturmalarını da sağlayacak eğlenirken öğrendiren samimi bir platform kurmaya karar verdiler.

Yurtiçi ve yurtdışındaki öncü isimlerle iletişim kurup “PsiNova” başlığı altında katılımcılarda bir kıvılcım oluşturacak efsanevi söyleşilere ev sahipliği yaptılar. Bu başlık altında Scott Miller, John Arden, Gündüz Vassaf, Vamık Volkan, Pelin Kesebir gibi alanda çığır açmış isimleri ağırladılar.

Yurtiçi ve yurtdışından uzman isimleri ağırlayarak vaka analizleri, kitap analizleri (PsiBook), film analizleri (PsiMovie) ve belli konularla alakalı söyleşiler düzenlediler.

Yurtiçi ve yurtdışında ruh sağlığı alanında yüksek lisans ya da doktora öğrenimi gören isimleri “PsiMaster” başlığı altında ağırlayarak bu süreçlerin nasıl işlediğine dair bilgi paylaşımına zemin oluşturdular.

Ruh sağlığı alanında eğitim görüp farklı çalışma alanlarında bulunan isimleri “PsiHibrit” başlığı altında ağırlayarak alanın genişliğine dikkat çekerek katılımcılarını farklı hikayelere ortak ettiler.

Farklı başlıklarda konuşacak uzman isimleri tek bir tema altında toplayarak katılımın herkese açık ve ücretsiz olduğu sempozyumlar düzenleyerek hem alandaki öğrencilerin hem de toplumun bilinçlenmesini amaçladılar.

Haftada bir kulüp içerisindeki üyelerle düzenledikleri buluşmalarda (PsiMeet) dünyanın dört bir yanından insanlarla ortak bir paydada buluşup sohbet ederek oyunlar oynadılar ve birbirlerinin tecrübelerinden yararlandılar.

Üyelere özel düzenledikleri ve üyelerin hevesle devam ettirdiği “Akran Süpervizyonları” sayesinde vakalarındaki soru işaretlerini birbirleriyle paylaştılar, birlikte çözüm aradılar, birlikte öğrendiler ve birlikte geliştiler.

18 Ağustos 2020’de 10 dost ekip üyesi ile yolculuğuna başlayan PsiClub, 2. senesine girerken ailesinin kapılarını dışarı açarak kadrosunu tazeledi ve artık 18 kişi. Birbirinden farklı, birbirinden heyecanlı ve birbirinden hevesli 18 kişiyle şimdi hayallerinin de ötesine geçebilmek ve dün yaptıklarının üstüne çıkabilmek için daha da çok çalışıyorlar. 

“Türkiye’nin En Kapsamlı Psikoloji Kulübü” sloganıyla yola çıktılar ama “Dünyanın En Kapsamlı Psikoloji Kulübü” olmadan da durmayacaklar…